Koleżanki i Koledzy, Lato niestety już za nami i czas wracać do pracy

Koleżanki i Koledzy,

            Lato niestety już za nami i czas wracać do pracy. Na szczęście dla wielu z nas jest ona nie tylko koniecznością, ale także, a może przede wszystkim pasją zdobywania nowej wiedzy i wdrażania jej w praktyce klinicznej. Mamy nadzieję, że już za tydzień wszyscy spotkamy się na dorocznym zjeździe naszego towarzystwa we Wrocławiu, którego program naukowy i towarzyski jest jak co roku wyjątkowy i niezapomniany.

Polskie Towarzystwo Ortodontyczne przygotowało dla Was nową ofertę kursową w sezonie jesień-zima 2018-2019. Zaprosiliśmy czterech znanych wykładowców, w tym 3 profesorów, z Europy i Stanów Zjednoczonych, aby podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w tematyce, która nie jest typowo komercyjna, ale jest niezbędna w szkoleniu podyplomowym w ortodoncji i codziennej praktyce ortodontycznej. Jednocześnie stanowi ona odbicie najnowszych trendów w światowej ortodoncji. Wszyscy wykładowcy prowadzą szkolenia i mają wykłady na całym świecie oraz przekazywaną wiedzę opierają nie tylko na bogatym doświadczeniu klinicznym, ale także na wynikach rzetelnych prac naukowych, najczęściej własnych. Wszyscy wykładowcy są także nauczycielami akademickimi z dużym doświadczeniem dydaktycznym. Kursy są dedykowane przede wszystkim członkom naszego Towarzystwa dla których przygotowaliśmy bardzo atrakcyjną ofertę cenową, zaś dochód z kursów bezpośrednio zasili nasze finanse.

Pierwszy z kursów, który będzie zorganizowany w Krakowie we współpracy z Krakowskim Kołem Regionalnym PTO w listopadzie tego roku poprowadzi prof. Letizia Perillo, kierownik Katedry Ortodoncji i dziekan uniwersytetu w Neapolu. Tematyka kursu będzie dotyczyła leczenia wczesnego w uzębieniu mieszanym, który spotkał się z dużym zainteresowaniem podczas zeszłorocznego zjazdu PTO w Łodzi. W Polsce leczenie wczesne ze względu na refundację przez NFZ jest szeroko stosowane i mamy nadzieję, że kurs dotyczący tej tematyki będzie się cieszył dużym zainteresowaniem przede wszystkim specjalistów w ortodoncji oraz lekarzy w trakcie specjalizacji.

Drugi z kursów, w grudniu tego roku, dotyczy tematyki bezdechu sennego, która nie jest dobrze znana w naszym kraju, a jednocześnie obecnie jest „gorącym” tematem w ortodoncji. Przyszłoroczna zimowa sesja Amerykańskiego Towarzystwa Ortodontycznego będzie w całości poświęcona bezdechowi sennemu w kontekście leczenia ortodontycznego. Kurs będzie powiązany chronologicznie z międzynarodowym sympozjum dotyczącym bezdechu sennego u dzieci organizowanym przez prof. Krzeskiego z Katedry Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, nad którym patronat objęło Polskie Towarzystwo Ortodontyczne. Jesteśmy jako Towarzystwo zainteresowani współpracą z lekarzami dziedzin pokrewnych ortodoncji, a nawiązanie współpracy z laryngologami dziecięcymi jest okazją do międzyspecjalistycznej wymiany doświadczeń.  Wykładowca, którego zaprosiło PTO na wykład w ramach sympozjum i półdniowy kurs po sympozjum to prof. Ama Johal, kierownik Katedry Uniwersytetu Barts w Londynie. Jest on jednym z ekspertów w dziedzinie bezdechu sennego w ortodoncji i podzieli się z nami swoją wiedzą dotyczącą zarówno dowodów naukowych jak i praktyki klinicznej postepowania z pacjentami z zaburzeniami oddechowo-sennymi. Jest także członkiem Europejskiego Towarzystwa Angle’a. Kurs dedykowany jest dla lekarzy specjalistów w ortodoncji, którzy zajmują się leczeniem interdyscyplinarym, w tym chirurgią ortognatyczną, oraz wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Mamy nadzieję, że zarówno kurs jak i udział w sympozjum organizowanym w pierwszym tygodniu grudnia, o którym informacje znajdują się na stronie PTO spotka się z dużym zainteresowaniem koleżanek i kolegów.

Kolejny kurs na początku marca 2019 r. będzie zorganizowany w ramach corocznego spotkania PTO Ski w Szczyrku. Kurs będzie dotyczył najnowszych trendów w leczeniu interdyscyplinarnym i współpracy z innymi specjalistami w stomatologii. Kurs poprowadzi dr. Ivo Marek, który prowadzi zarówno dużą wielospecjalistyczną praktykę prywatną w Czechach oraz jest nauczycielem akademickim na uniwersytecie w Olomoucu. Tematyka leczenia interdyscyplinarnego jest bardzo popularna w naszym kraju, ponieważ często leczenie ortodontyczne powiązane jest z kompleksową rehabilitacją pacjenta. Dr. Marek ma wieloletnie doświadczenie w tej tematyce i korzysta z najnowszych technik ortodontycznych takich jak Invisalign i Smile Design oraz współpracuje z najlepszymi chirurgami i protetykami czeskimi. Kurs dedykowany jest dla specjalistów w ortodoncji oraz lekarzy innych specjalności, którzy przy tej okazji chcieliby wspólnie poszusować na stokach Skrzycznego. Dr. Marek był zawodnikiem snowboardowym w Czechach, a także brał udział w konkursach narciarskich, dlatego zarówno poziom kursu jak i doznań sportowych będą na najwyższym poziomie.

Także w połowie marca 2019 roku organizujemy 2-dniowy kurs prof. Ravi Nandy z Uniwersytetu w Connecticut w USA dotyczący biomechaniki w leczeniu ortodontycznym. Prof. Nanda jest autorem wielu podręczników w dziedzinie biomechaniki i uczniem oraz następcą prof. Burstona, lidera w dziedzinie biomechaniki ortodontycznej. Podczas kursu będą omówione w przystępny sposób podstawy biomechaniki i ich zastosowanie w leczeniu ortodontycznym za pomocą aparatów stałych, także z wykorzystaniem miniśrub i zakotwienia szkieletowego. Główne założenia biomechaniki nauczanej na Uniwersytecie w Connecticut przez prof. Nandę i jego zespół są obecnie stosowane w technice Invisalign. Prof. Nanda jest jednym z najbardziej popularnych wykładowców na świecie i cieszymy się, że znalazł czas dla członków naszego towarzystwa żeby przybliżyć nam podstawy biomechaniki, która jest niezbędna w planowaniu ortodontycznych przemieszczeń zębów. Mamy nadzieję, że ten kurs, który jest przede wszystkim adresowany do lekarzy w trakcie specjalizacji oraz młodych adeptów ortodoncji także zainteresuje doświadczonych praktyków, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę w tej dziedzinie.

            Szczegółowe informacje dotyczące powyższych kursów będą zamieszczane na naszej stronie internetowej oraz w korespondencji indywidualnej do członków PTO. Serdecznie zapraszamy na kursy organizowane przez PTO, także w ramach działalności kół regionalnych oraz w przygotowaniu są kolejne o czym będziemy Was informować.

 

Do zobaczenia,

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego

 

 

  • O pto

    W 1996 r. w Lublinie z inicjatywy Prof. Anny Komorowskiej i członków założycieli zostało powołane pierwsze, samodzielne niezależne towarzystwo dla ortodontów, które przyjęło nazwę Polskie Towarzystwo Ortodontyczne (PTO). W jego szeregach znaleźli się specjaliści ortodonci, lekarze kształcący się w tej dziedzinie i zainteresowani ortodoncją.

Kontakt

ul.M.Kasprzaka 31, lok.120, 01-234

tel/fax. Marzena 605 130 788